Nowości w urlopach w 2019 roku

nowości w urlopach

Jakie zmiany w Kodeksie pracy czekają pracowników? Zmieniają się opłaty za godziny nadliczbowe, a także rozliczanie urlopów. Zmiany dotyczą wszystkich, również osoby pracujące na stanowiskach z nienormowanym czasem pracy. Dotyczy to również takich stanowisk jak account manager czy specjalista do spraw eksportu.

Dla kogo dodatki, dla kogo urlopy?

Powstają projekty dwóch kodeksów – dla pracowników i pracodawców. W tym dla pracowników zostały zawarte między innymi zmiany dotyczące godzin nadliczbowych. Pieniądze za nie będą gromadzone na specjalnych kontach, do których wzorem innych państw europejskich, pracownicy będą mieli nieco bardziej liberalny dostęp niż dotychczas.

Ma zmienić się sposób przyznawania urlopu na żądanie. W proponowanych zmianach miał być zawarty pomysł, by urlop na żądanie był przyznawany tylko w przypadku, jeśli zostanie on zgłoszony na 24 godziny przed jego uzyskaniem. Wypacza to nieco ideę urlopu na żądanie dla wielu pracowników. Z drugiej strony – pomaga pracodawcom w ustaleniu składu kadry pracowniczej na kolejny dzień.

Zmiany dotyczą również osób samozatrudnionych – zmiany w zakresie płacenia składek ZUS dla samozatrudnionych oraz w przypadku osób do 26 roku życia, przyczyniają się do wzrostu zainteresowania samozatrudnieniem.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *